Warning: getimagesize(https://static1.redcart.pl/templates/images/thumb/25861/432/600/pl/0/templates/images/products/25861/e4cba44f2c6d3fb02622e21c70151a0b.jpg): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/zaciszed/domains/zaciszedomowe.pl/public_html/wp-content/plugins/seo-by-10web/site/site.php on line 504
Przeskocz do treści

Biblioteczka cz. 5

9. Pożoga -  Zofia Kossak - Szczucka

Autorkę znałam z kilku artykułów, które o niej wcześniej przeczytałam. Dość przypadkowo nabyłam kilka jej używanych książek i tak nie mogłam się za nie zabrać. Dziś żałuję, bo naprawdę warto ją przeczytać.

Pożoga to pierwsza książka napisana przez Z. Kossak - Szczucką. Jest o losach Polaków na Kresach Wschodnich w latach 1917 - 1919, o pożodze jaką zgotowali Polakom żydzi, chłopi ruscy, bolszewicy, petlurczycy. Autorka opisuje ze swej perspektywy wydarzenia, w których brała udział lub których była świadkiem.

Napisana jest przepięknym, obrazowym językiem. Czyta się świetnie pomimo podjętego trudnego tematu, bez zbędnego epatowania drastycznymi obrazami, z zadziwiającą celnością oceny sytuacji czy osób. Mam dużo przemyśleń po niej.

Gdybym mogła to bym powiedziała, że lektura obowiązkowa!

Pożoga - Kossak - Szczucka

 

10. Świadectwo w rozmowie z Gian Franco Svidercoschim - Kard. Stanisław Dziwisz

Książka reklamuje się jako poruszające wspomnienia Kard. Dziwisza o Janie Pawle II, przy którym był prawie czterdzieści lat. Mnie jakoś nie pociągnęła, nie poruszyła, choć ułożyła pewne wiadomości w całość. I nie znalazłam tych poruszających wspomnień poza wspomnieniem z odejściem Papieża do domu Ojca.

Chyba najbardziej sztuczną częścią książki były wypowiedzi G.F. Svidercoschin'a. Rozumiem trochę ich cel, ale ich forma była dla mnie trudna do przyjęcia.

Świadectwo - Dziwisz

6 myśli na “Biblioteczka cz. 5

 1. Polluska

  wojennej tematyki i takich właśnie prześladowań przeróżnych staram się unikać. Nie jestem w stanie tego czytać.

  Odpowiedz
  1. Basja

   Polly skuś się, nie pożałujesz, naprawde warto - napisana pięknym językiem i nie ma w niej etapowania przemocą.

   Odpowiedz
  1. Basja

   to tak jak ja, znam życiorys, ale twórczośąc dopiero poznaję i żałuję, że nie zrobiłam tego wcześniej 🙂

   Odpowiedz
 2. matka kaszubka :)

  Ostatnio nie mam czasu, by czytać 🙁 Wieczorami pracuję, w dzień zajmuję się domem. Doskwiera mi bardzo ten brak książek. Może zimą nadrobię 🙂
  W każdym razie zapisuję sobie Twoje polecanki.
  Uściski dla Was 🙂

  Odpowiedz
  1. Basja

   Mnie odrzut od komputera skutecznie zwiększył czytelność 😉
   Ale rozumiem Cię doskonale, bo przez większość czasu mam jak Ty 🙂

   Odpowiedz

Leave a Reply

%d bloggers like this: