Przeskocz do treści

Komunikacja finansowa między mężem a żoną

Małżeństwo jest jak dwie ręce należące do tej samej osoby: doskonale do siebie pasują, jednak są odrębne.  Jedna ręka pracująca w pojedynkę osiągnie dwa razy mniej niż współpracując z drugą. Do wykonania wielu zadań potrzebne są obie ręce. Jednym z takich zadań jest zarządzanie finansami.

Brak doświadczenia finansowego w małżeństwie jest już czymś negatywnym, ale w połączeniu z brakiem komunikacji i współpracy - może mieć skutki katastrofalne. Problemem zwykle jest nierównomierne rozłożenie sił, brak równowagi między małżonkami.


Razem a nie osobno
Pierwszy krok to uświadomienie sobie, że bycie innym nie znaczy, że jest się gorszym lub lepszym. Bóg w małżeństwie daje różne dary i zdolności. Aby osiągnąć sukces w domu potrzeba do tego dwóch osób pracujących jak jedna. Mężczyźni zamiast odsuwać swoje żony od finansowych decyzji, powinni zacząć wykorzystywać ich dary i zdolności, jako doradców. W komunikacji o finansach - a szerzej w relacjach - potrzebna jest wzajemna szczerość. Trudna sytuacja staje się łatwiejsza do zniesienia, gdy o niej wiemy i jesteśmy dopuszczeni do jej rozwiązywania.

Warto skorzystać z pomocy

Jeżeli problemy finansowe i w komunikacji zaczynają się powiększać i nie jesteście w stanie ich sami rozwiązać, warto skorzystać z zewnętrznej pomocy. To nic wstydliwego. Zasięganie porady u doradcy małżeńskiego czy finansowego powinno być tak samo naturalne, jak zasięganie porady u lekarza. Bóg dał swojemu Królestwu dary i zdolności, które są do dyspozycji małżeństw. Jednak póki nie wyciągniemy rąk po te dary, małżeństwo może nie być pełne.
„Gdzie nie ma narady, nie udają się zamysły; lecz gdzie jest wielu doradców, tam jest powodzenie.” Ks.Prz.15,22

Szukanie Bożych celów
Aby ustalić właściwe relacje w domu dotyczące finansów, powinniście określić cele dla swojej rodziny. Najpierw trzeba jednak rozwiązać problemy finansowe, jeśli takie są. Warto zaplanować sobie jakiś weekend i krok po kroku omówić finanse domowe a potem ustalić plan działania. Trzeba przy tym pamiętać, że budowanie planu finansowego wymaga udziału dwojga ludzi, którzy wspólnie ustalają cele w oparciu o Boży plan dla ich życia. Tylko dwoje ludzi działających jednomyślnie znajdzie Boży plan. „Miłuję tych, którzy mnie miłują, a którzy mnie gorliwie szukają, znajdują mnie.” Ks.Przy.8:17

Bez zbędnych emocji

Robienie czegoś wspólnie oznacza często, że trzeba pójść na kompromis. Jeśli macie różne priorytety i różną skłonność do poświęcenia własnych celów ważne, byście pamiętali, że pierwszym i najważniejszym krokiem jest rozpoznanie Bożego planu i wdrażanie go w życie.
Komunikacja i planowanie to klucz do sukcesu. Jest to kwestia uświadomienia sobie gdzie jesteście jako małżeństwo (pod względem finansowym), posiadania planu, który będzie akceptowalny dla was obojga i rozmowa o tych sprawach (regularna i bez emocji). „Z wszelką pokorą i łagodnością, z cierpliwością, znosząc jedni drugich w miłości.” Ef.4:2

Źródło: Crown Financial Ministries www.crown.org

2 myśli na “Komunikacja finansowa między mężem a żoną

  1. basja

   czasem uda mi się coś znaleźć na necie, a potem przepada w jego głębinach, a szkoda 🙂
   Ogólnie pewnie będę umieszczać dotyczące rodziny i małżeństwa 🙂

   Odpowiedz

Zostaw dobre słowo :-)