Poczyniłam w tym roku miód z mniszka lekarskiego czyli z mlecza. Cudny wyszedł!
Naprawdę warto spróbować zrobić 🙂
500 kwiatków mniszka
1l wody
1 kg cukru
sok z dwóch cytryn
Zbieramy
kwiaty mniszka w w dzień, maks do godziny16.00, oczywiście z dala od dróg.
Zebrane kwiaty
wysypujemy na gazetę na ok. 1-2, by robaczki uszły z życiem 😉
Następnie wsypujemy do garnka, zalewamy wodą i gotujemy ok. 15 minut. Odstawiamy na 24 godz. Następnego dnia wyciskamy przez pieluchę, wlewamy do najszerszego garnka, dodajemy cukier, sok z cytryny i gotujemy powoli do odparowania wody- min. 2 godz. (ma mieć konsystencję syropu).
Gorący wlewamy do słoiczków, zakręcamy i odwracamy dnem (sucha pasteryzacja).


